Central Wales Football Association
CWFA Contact Us
Your name
Your email
Enter your message
Enter below security code

J. Emrys Morgan Cup

LLANDYSUL FC – J. EMRYS MORGAN CUP WINNERS 2017

J Emrys Morgan Cup 2016/2017

FINAL 2016/2017

Berriew 1 v Llandysul 3

Semi Finals (neutral venues to be announced)

Bont 0 v Berriew 2

Waterloo 2 v Llandysul 2 (aet) (Llandysul won 4 -2 on penalties)

Round 5 Results

Llandysul 3 v Crannog 1

Bont 4 v Tregaron 2

Dewi Stars 0 v Berriew 2

Waterloo 3 v Llanfyllin 2

Round 4 Results

Bont 3 Hay St Marys 1

Tregaron 6 Llanidloes 1

Caersws 3 v Dewi Stars 4

Crannog 5 Newcastle 0

Pencader 0 v Llandysul 3

Berriew v Cardigan (Berriew w/0)

Guilsfield 0 v Waterloo 4

Llanfyllin 3 v Llanilar 1

ROUND 3 Results

Llanfair 0 Llanfyllin 2

Ffostrasol 1 Berriew 2

Crannog 1 Llangedwyn 0

Presteigne 2 Caersws 3

Felinfach 0 Cardigan 4

Llanon 2 Pedcader 6

Dewi Stars 4 Brecon Northcote 3

Hay St Marys 2 Talgarth 1

Clierran 2 Llanilar 2 AET (Llanilar won 4-3 on pens)

Llanidloes 4 Aberaeron 0

Llandysul 2 Llanymynech 0

Guilsfield 5 Penybont 2

Llanbiody 1 Tregaron 3

St Dogmaels 2 Bont 3

Llanfair Utd 0 Llanfyllin 2

Newcastle 6 v Knighton 5 AET

Borth 4 v Waterloo 6

ROUND 1

Results

Lampeter v Meifod (Meifod withdrew)

ROUND 2

Results

Llanymynech 6 Kerry 1

Tregaron 3 Trefonen 0

Llanidloes 1 Aberporth 0

Aberaeron 7 Machynlleth 0

Penybont v Morda (Morda withdrew)

Penrhyncoch 1 v Lanboidy 2

Abermule 3 v Guilsfield 5

Llanilar 2 v Newcastle Emlyn 1

Newtown Wanderers 2 v Brecon Northcote 3

Llanon v Newtown Rovers (Newtown Rovers withdrew)

Builth Wells 0 v Pencader 5

Newcastle 5 v Aberystwyth University 0

Cilgerran Rovers 14 v SDUC 0

Knighton Town 4 v Talybont 1

Trewern 0 v Waterloo 3

Llanfechain 1 v Llangedwyn 2

St Harmon 0 v Talgarth Town 3

Maesyrhandir 1 v Borth 2

Crannog 5 v Bargoed Rovers 0

Berriew 2 v Lampeter 2 aet Berriew 4 -2 penalties

Llanrhaedr 1 v Hay St Marys 5

Presteigne 2 v Maesglas 1

Rhayader 0 v Bont 1

Llandrindod 1 v Llanfyllin1 aet Llanfyllin 8-7 penalties

New Quay 0 v St Dogmaels 3

Caersws 6 v Padarn 1

Ffostrasol 11 v Aberdyfi 0

Felinfach 4 v Bow St 3

ROUND 1 (To be played on Saturday 8 October)

LAMPETER v MEIFOD (ko 2pm)

(All other clubs have a bye to Round 2)

Round 2 (Saturday 5 November ko 1.30pm) extra time and penalties if needed.

Abermule v Guilsfield

Llanymynech v Kerry

Llanilar v Newcastle Emlyn

Newtown Wanderers v Brecon Northcote

Llanon v Newtown Rovers

Penybont v Morda

Builth Wells v Pencader

Newcastle v Aberystwyth University

Cilgerran Rovers v SDUC

Knighton Town v Talybont

Trewern v Waterloo

Llanfechain v Llangedwyn

St Harmon v Talgarth Town

Maesyrhandir v Borth

Crannog v Bargoed Rovers

Berriew v Lampeter

Llanrhaedr v Hay St Marys

Presteigne v Maesglas

Llandrindod v Llanfyllin

New Quay v St Dogmaels

Caersws v Padarn

Ffostrasol v Aberdyfi

Felinfach v Bow St

Round 2 (Saturday 19 November ko 1.30pm) Extra time and penalties if required

Tregaron v Trefonen

Rhayader v Bont

Aberaeron v Machynlleth

Llanidloes v Aberporth

Round 2 (Saturday 26 November ko 1.30pm) Extra time and penalties if required.

Penrhyncoch v Lanboidy

BYES TO ROUND 3- Dewi Stars, Cardigan, Llanfair and Llandysul